Dolar Artışı Elektronik Ürünleri Nasıl Etkiledi?

Dolar Artışı Elektronik Ürünleri Nasıl Etkiledi?

Son zamanlardaki dolar ve euro kurlarındaki artış, hepimizi farklı yönlerden de olsa etkiledi. Kimi satın alacağı cihazın pahalı olmasından yakınırken, kimi de satacağı ürüne gerekli gereksiz zamlar yapmayı tercih etti.

Peki elektronik piyasası bu durumdan nasıl etkilendi?

Bildiğiniz gibi ülkemizdeki telefon ve bilgisayarların çoğu ithalat ürünü olmakla birlikte kurdaki herhangi bir artış, hepsinin fiyatının birden yükselmesine neden oluyor. Fiyatı neredeyse değişmeyen cep telefonu markalarının başında General Mobile geliyor. Onun dışındaki bütün telefon markalarında, özellikle Iphone piyasasında gözle görülür bir artış gözlemlendi.

Bilgisayar parçaları ve elektronik malzemeler de aynı şekilde yurt dışından dolar bazında alındığı için, müşterilerin belini bükmeye başladı. Neredeyse iki katına çıkan fiyatlar karşısında nasıl davranacağımızı bilemiyoruz. Durum yakın zamanda düzelir mi onu da bilemiyoruz.

Henüz elindeki stoklarını kullanan satıcılardan bir fiyat artışı görmeyen alıcı, eski stokları bulunan satıcıları tercih ediyor. Stoklar tükendikten sonra gelecek zamlara yaklaşan yılbaşı zamlarını da eklersek, sanırım bildiğimiz fiyatların hiçbiri aynı kalmayacak.

Bu durumda uygun ürünü arayan müşterilerimiz için güncel bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Ucuz ve kaliteli ürünü nerden bulabilirsiniz, orijinal ürün yerine geçebilecek kalitedeki uygun parçayı nereden satın alabilirsiniz gibi sorularınızın cevaplarını bundan sonra yazılarımızda sizlere iletmeye çalışacağız.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin